nawóz gardenactiv

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz chelatowy   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na profesjonalne użycie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew bądź wprowadzany w ramach nawadniania.

Z reguły sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć rozległy wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w związku z tym być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym trafnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.